• 2014-06-14 Uroczystość 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Rakszawie

• 12.05.2022 23:06
      • 14 czerwca 2014 r. odbyła się w naszej gminie uroczystość upamiętniająca 110-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rakszawie, połączona z nadaniem jej sztandaru, odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku szkoły oraz uroczystym otwarciem kompleksu boisk wielofunkcyjnych. Honorowy patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Rakszawa Pani Maria Kula.
      •  Obchody rozpoczął uroczysty przemarsz ze szkoły do kościoła parafialnego. Otwierała go rakszawska Orkiestra Dęta „Zgoda”, pod batutą p. Tadeusza Chlebka, za nią szły poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Tekstylno - Gospodarczych w Rakszawie,  Publicznego Gimnazjum w Rakszawie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Rakszawie, Rady Gminy Rakszawa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakszawie i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Łańcucie. Następnie maszerowali harcerze naszej szkolonej drużyny, za nimi szli zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami.

Uroczysty przemarsz do kościoła

Msza święta w kościele parafialnym była sprawowana przez księdza proboszcza Jana Woźniaka. W trakcie  mszy nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru.

Poświęcenie sztandaru Zespołu

Kolejnym punktem programu była część artystyczna, która odbyła się w Domu Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczął ją hymn szkoły i powitanie wszystkich gości przez dyrektora Zespołu Janusza Krupczaka. Byli wśród nich m. in. poseł na Sejm RP p. Kazimierz Gołojuch (były uczeń naszej szkoły), Wicewojewoda Podkarpacki p. Alicja Wosik, Wójt Gminy Rakszawa p. Maria Kula, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Rzeszowie p. wizytator Jolanta Wasilewska, prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa w Warszawie p. Tadeusz Płoszaj, członek Zarządu Powiatu Łańcuckiego p. Tadeusz Gwizdak, komendant Hufca ZHP Łańcut harcmistrz Mirosław Mac, proboszcz parafii ks. Jan Woźniak z księżmi wikarymi, Przewodnicząca Rady Gminy Rakszawa p. Marzena Janas - Piwińska z radnymi naszej gminy, dyrektorzy szkół i jednostek administracyjnych Gminy Rakszawa oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele rad rodziców, rakszawskich instytucji, stowarzyszeń i firm.

Uczestnicy uroczystości od lewej: Wicewojewoda Podkarpacki p. Alicja Wosik, Wójt Gminy Rakszawa p. Maria Kula, poseł na Sejm RP p. Kazimierz Gołojuch, dyrektor Zespołu p. Janusz Krupczak, proboszcz parafii ks. Jan Woźniak, przedstawiciel KO w Rzeszowie p. wizytator Jolanta Wasilewska

Później miała miejsce prezentacja multimedialna przedstawiająca historię szkoły przygotowana przez Rafała Babkę i Mariusza Koniecznego. Kolejnym punktem programu było przedstawienie teatralne pt. „110 lat minęło”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rakszawie zaprezentowali zebranym realia życia szkolnego na przestrzeni ostatnich stu lat. Scenariusz spektaklu został opracowany przez Małgorzatę Mach; młodzi aktorzy przygotowywali się do występów pod kierunkiem Barbary Gwizdak, Jolanty Bolesławskiej, Justyny Piekło i Sylwii Basak - Krupczak.

Spektakl pt „110 lat minęło"

Najważniejszym momentem było wręczenie przedstawicielom uczniów sztandaru, ufundowanego przez rodziców. Do jego zakupu włączyły się też dzieci z przedszkola, uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy - byli i obecni, mieszkańcy naszej gminy oraz sponsorzy. Na scenę wprowadzono następnie wszystkie zaproszone poczty sztandarowe i uroczyście wprowadzono poczet naszej szkoły w składzie: Przew. Rad Rodziców Szkoły i Przedszkola panie Maria Misztal i Małgorzata Kuca oraz Janusz Kłosowski. Po czym zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu p. Janusz Krupczak. W przemówieniu swoim nawiązał do słów patrona Janusza Korczaka, który mówił: „Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”.Zapewnił, że nauczyciele dołożą starań, aby te zasady stosować w swojej pracy. Przypominać o tych słowach będzie sztandar umieszczony w głównym miejscu szkoły. Następnie dyrektor podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszu.

Po tym wystąpieniu przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar na ręce p. dyrektora, który po jego ucałowaniu przekazał go dalej w ręce pocztu sztandarowego uczniów naszej szkoły. Później nastąpiła prezentacja sztandaru Zespołu i uroczyste ślubowanie przedstawicieli uczniów naszej szkoły i przedszkola.

Przekazanie sztandaru uczniom szkoły

Głos następnie zabrała pani Maria Kula Wójt Gminy Rakszawa. Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia gości. Jako pierwszy głos zabrał poseł na Sejm RP p. Kazimierz Gołojuch, po nim w kolejności przemawiali: Wicewojewoda Podkarpacki p.  Alicja Wosik, w imieniu Kuratora Oświaty w Rzeszowie - wizytator p. Joanna Wasilewska, w imieniu Starosty Powiatu Łańcuckiego - radny powiatu p. Tadeusz Gwizdak, w imieniu posła na Sejm RP Jana Burego - p. Tadeusz Płoszaj, Przew. Rady Gminy Rakszawa p. Marzena Piwińska - Janas. Na koniec głos zabrały Przew. Rad Rodziców Szkoły i Przedszkola p. Maria Misztal i Małgorzata Kuca. Przemówieniom towarzyszyły wręczane okolicznościowe upominki, życzenia i listy gratulacyjne.