• Projekty edukacyjne

• 29.12.2020 12:57
      • Piknik Edukacyjny „Młody Nobel”
        ,,Nauka pływania w ZSPiP nr 1 w Rakszawie’’
        HARCERSKA MAJÓWKA
      • Piknik Edukacyjny „Młody Nobel”

w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1 w Rakszawie

Fascynujące pokazy, intrygujące doświadczenia, nauka przez zabawę – to atrakcje, które czekały na 142  uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1 w Rakszawie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Rakszawie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Rakszawie, Szkoły Podstawowej w Węgliskach, Publicznego Gimnazjum w Rakszawie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Budach Łańcuckich, 15 listopada 2015 r. w czasie 5-godzinnego Pikniku Edukacyjnego zorganizowanego pod hasłem „Młody Nobel” w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola Nr 1 w Rakszawie. Organizatorem kampanii MŁODY NOBEL jest Fundacja Rozwoju Wolontariatu oraz Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza. Natomiast wsparcia finansowego udzielili sponsorzy i instytucje: ITS Rakszawa, SPAR Rakszawa oraz Rolmlek Mielec. Składamy serdeczne podziękowania.

Spotkanie zostało wzorowo przeprowadzone przez 42 studentów – wolontariuszy Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy w niezwykle ciekawy sposób, poprzez eksperymenty, doświadczenia i pokazy, używając profesjonalnego sprzętu, wprowadzili uczniów w świat chemii, fizyki, biologii, robotyki i kryminalistyki.

Celem projektu była popularyzacja nauki i zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi. Prowadzący, poza szeroką wiedzą, przekazali również dzieciom pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcali do rozwoju swoich zainteresowań. Uczyli kreatywności, motywowali do odkrywania i zdobywania nowych doświadczeń. Korzystając z robotów Lego tłumaczyli zasady robotyki oraz programowania. Poprzez demonstrację ciekawych eksperymentów wyjaśniali zjawiska występujące w przyrodzie, a także omówili sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, niekonwencjonalnym metodom prowadzenia zajęć, ciekawej tematyce i wspaniałej atmosferze, uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum poczuli się w tym dniu młodymi badaczami i odkrywcami.

Organizatorzy pikniku:
        Małgorzata Przybyło,
        Mariusz Konieczny,
        Robert Babiarz

,,Nauka pływania w ZSPiP nr 1 w Rakszawie’’

W Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1 w Rakszawie przy wsparciu finansowym Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego „Locus” w 2014 roku zorganizowano wyjazdy na basen dla 32 uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas V i VI brali udział w nauce pływania na krytej pływalni w Sokołowie Małopolskim. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po dwie godziny, w sumie odbyło się 10 takich wyjazdów. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy: początkującą, która rozpoczynała naukę pływania i zaawansowaną, która doskonaliła style pływania. Celem projektu było :

1. Hartowanie organizmu w środowisku wodnym
        2. Przełamywanie leków i strachu przed wodą
        3. Nauka bezpiecznego zachowania  się w środowisku wodnym
        4. Nauka i doskonalenie pływania

Osiągnięto następujące rezultaty:

1. Wszyscy uczniowie z grupy początkującej przepłynęli samodzielnie odcinek długości co najmniej 10 m.
        2. Uczniowie z grupy zaawansowanej przepłynęli odcinek o długości 25 m. dwoma stylami.
        3. Wszyscy uczestnicy projektu potrafią podać co najmniej 5 zasad bezpiecznego zachowania się w wodzie.

Nauka pływania połączona była z zabawą i stanowiła przykład aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci. Udział w tym projekcie wpłynął także na wszechstronny rozwój fizyczny uczniów, którzy brali w nim udział.

HARCERSKA MAJÓWKA

Drużyna harcerska działająca przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1 w Rakszawie we współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju lokalnego „Locus” zrealizowała projekt pt. „Oddani Polsce”. Głównym jego celem było kształtowanie postawy patriotycznej,  społecznej i obywatelskiej wśród uczniów, oraz pogłębianie szacunku do ludzi starszych i gotowość do podejmowania służby na rzecz szkoły i środowiska. Realizowany projekt miał  również pokazać młodemu pokoleniu jak ważny jest patriotyzm i nasza mała ojczyzna. Formą realizacji projektu było zorganizowanie obchodów Święta 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym w Rakszawie.  Stawiły się na nią poczty sztandarowe, orkiestra, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy, rodzice harcerzy oraz mieszkańcy i sympatycy Rakszawy. Partnerem w przygotowaniu obchodów był Wójt Gminy Rakszawa oraz GOKiC w Rakszawie.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz  wszystkich uczestników na Osadę Rakszawa, a uroczystą defiladę prowadziła orkiestra. Na miejscu przy rozpalonym ognisku  odśpiewano hymn państwowy, nastąpiło powitanie i  przemówienia zaproszonych gości. Następnie harcerze przedstawili krótki program słowno – muzyczny z okazji 223 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 – go maja – wysłuchaliśmy wierszy i pieśni patriotycznych. Po części oficjalnej odbyła się harcerska majówka – pieczenie kiełbasy przez wszystkich obecnych, śpiewanie piosenek harcerskich z akompaniamentem gitar, oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry dętej „Zgoda”. Podczas całej majówki harcerze prezentowali się w nowo zakupionych mundurach.

Natomiast w czerwcu, w ramach projektu, drużyna wystąpiła w uroczystym przemarszu z okazji  obchodów 110 – lecia szkoły.

Opiekun drużyny harcerskiej

Małgorzata Grzesik