• Projekty edukacyjne cz. 2

      • 21.12.2020 21:44
      • Dotknij teatr
        Projekt „Dawno, dawno temu” - przedszkolaki poznają historię
      •  

        Dotknij teatr

         

        W roku szkolnym 2013/2014 w ramach współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Lokalnego „Lokus” w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola Nr 1 realizowaliśmy cztery projekty.

        W klasach 1-3 wdrażany był program edukacji teatralnej pod hasłem „Dotknij teatr – moja przygoda z teatrem” opracowany i prowadzony przez Jolantę Kuszaj i Bernardę Cisek. W ramach projektu uczniowie poznali tradycje teatralne naszej miejscowości. Odbyło się spotkanie z panią Anną Przybyło, która przedstawiła dzieciom historię amatorskiego teatru działającego na terenie Rakszawy prowadzonego przez p. Zenonę Turską. Wzbogacone ono było oglądaniem zdjęć. Następnie dzieci obejrzały krótkie filmy z fragmentami przedstawień. Niektórzy z uczniów rozpoznali na zdjęciach i filmach swoich dziadków, rodziców czy rodzeństwo.

         

        Kontynuacją projektu były  warsztaty na sali teatralnej Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie prowadzone przez panią Monikę Figiela. Dzieci miały możliwość  poruszania się po scenie, obejrzenia strojów i rekwizytów teatralnych. Przekonały się, że teatr może być zabawą, przyjemnością, pomysłem na spędzanie   czasu wolnego.

         

        W ramach przedsięwzięcia uczniowie  z klas 1-3 z grupy teatralnej  przygotowały i przedstawiły w dniu 29 maja 2014 r. z okazji Dnia Matki  inscenizacje, wygłosili wiersze i zaśpiewali piosenki swoim mamom. W spotkaniu oprócz mam wzięli też udział zaproszeni goście. Klasa 1b zaprezentowała przedstawienie na podstawie książki Marii Konopnickiej pt. „Na jagody” przygotowane pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Kuszaj i Bernardy Cisek, a klasa 3b wystąpiła w inscenizacji „Calineczka” przygotowanej pod kierunkiem Jolanty Bolesławskiej. Pozostali uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Kostiumy do przedstawień uszyły mamy z klasy 1b i 3b.

        Wszyscy przekonali się, że teatr to miejsce i sposób na integrację środowiska lokalnego poprzez udział rodziców i zainteresowanych mieszkańców w przedstawieniach realizowanych przez dzieci.

        Uroczystość była współfinansowana ze środków otrzymanych z Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego „Lokus”. Ze środków fundacji zostały przygotowane dekoracje,  materiały do uszycia kostiumów dla małych aktorów do przedstawienia, zaproszenia, upominki i poczęstunek dla zaproszonych gości.

        Na zakończenie projektu uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę biorąc udział w konkursie wiedzy o teatrze.

        GALERIA>>

         

         

         


        Projekt „Dawno, dawno temu” - przedszkolaki poznają historię

         

        Projekt ”Dawno, dawno temu”- przedszkolaki poznają historię dotyczył społeczności przedszkolnej przedszkola nr 1 w Rakszawie,  liczącej  140 dzieci w wieku 3-6 lat.

        Realizacji projektu podjęły się Dorota Śliż i Zofia Kukla nauczycielki przedszkola.

         Ponieważ od kilku lat uwrażliwiamy nasze dzieci na poznawanie historii swojej małej ojczyzny i poszanowanie tradycji realizacja projektu przyniosła nam wiele satysfakcji.

         Czasy w których przyszło nam żyć nastawione są na „tu i teraz” a coraz rzadziej sięgamy pamięcią wstecz. Dzieci niewiele wiedzą o przeszłości, swoich przodkach, dawnych zwyczajach, obrzędach i codziennym życiu. Chcemy ocalić od zapomnienia to co już minęło rozbudzić zainteresowanie historią najbliższą i stopniowo ją rozszerzać.

         Projekt zakładał zwiedzanie miejscowości i obiektów położonych w najbliższej okolicy.

        Miał za zadanie zaszczepić w dzieciach chęć do poznawania przeszłości, zaciekawienia faktami historycznymi, pobudzić aktywność badawczą dzieci, oraz kształtować patriotyzm lokalny.

        Poznawanie historii to również spotkania z ludźmi, którzy tę historię tworzą, spotkania z twórcami ludowymi z terenu Rakszawy, słuchanie legend rakszawskich, obserwację jak wykonywano drewniane zabawki naszych dziadków oraz jak  pieczono chleb.

        Realizacja projektu objęła  następującą tematykę;

        1. Poznajemy historię naszego przedszkola.

        - przygotowanie akcji zbierania pamiątek dotyczących historii przedszkola, zdjęcia,  wspomnienia, wywiady z byłymi pracownikami i wychowankami naszego przedszkola

        - wystawa i ekspozycja zebranych materiałów podczas obchodów 110 lecia Szkoły Podstawowej

        - prezentacja na stronie internetowej przedszkola

        - publikacja w biuletynie gminnym

        2. Poznajemy historię naszej miejscowości

        - spotkanie z twórcami ludowymi – gawędziarzami

        - zorganizowanie wystawy tematycznej w oparciu o dotychczas wydane publikacje, fotografie i eksponaty np.: zabawki, czasopisma ”Świerszczyk”, książeczki dla dzieci

        - konkurs plastyczny „Moja mała ojczyzna” w którym brały udział wszystkie dzieci tworząc poprzez swoje prace panoramę Rakszawy.

        3. Poznajemy najbliższe okolice

        -wycieczka do Muzeum  -Zamku w Łańcucie

        -wycieczka do Skansenu- Zagrody w Markowej

        - wycieczka do Muzeum dobranocek w Rzeszowie

        4. Piknik „Kiedy mama była mała …” był  podsumowaniem zrealizowanych działań w ramach projektu. Brały w nim udział dzieci przedszkolne  ich rodzice, dziadkowie i osoby zaproszone. Rodzice  przygotowali rakszawskie przysmaki które jak się okazało bardzo smakowały naszym przedszkolakom. Były to proziaki z powidełkiem, gomółki, ciastka amoniaczki, wiejski chleb ze smalcem, kompot z truskawek i wiele innych pyszności.

        Dla chętnych uczestników pikniku przygotowano stoisko na którym demonstrowano wykonanie drewnianych zabawek, zainteresowanych było nie mało, zwłaszcza, ze drewniane koniki, taczki, wiatraczki można było zakupić. Wielkim zainteresowaniem cieszył się także pokaz mody „Przedszkolna moda w stylu retro” dzieci z wrodzoną gracją i wdziękiem prezentowały stroje swoich rodziców i dziadków. Niejedna mama i babcia z łezką w oku i radosnym uśmiechem obserwowały swoje pociechy na wybiegu.

        Do wspólnej zabawy zachęcał wodzirej z teatru „Bazyl”.

        5. Udział w imprezie organizowanej przez GOKiC „ Pasjonada” z pokazem mody był naszym przedszkolnym debiutem . Mimo padającego deszczu i  ostatniego dnia wakacji zabawa była udana przedszkolaki zaprezentowały się doskonale.

         Realizacja projektu sprawiła, że powstało wiele nowych inicjatyw w naszej placówce. Jedną z nich jest” Galeria historii przedszkola” , która  zawierała:

          • stare dokumenty, dzienniki zajęć, które zachowały się w archiwum przedszkola z lat 60-tych, księgi protokołów rady pedagogicznej, karty zapisu dzieci do przedszkola, pokwitowania wpłat za pobyt dziecka w przedszkolu i za wyżywienie, listy dzieci można je był obejrzeć przy okazji obchodów

        110- lecia Szkoły Podstawowej

          • kronika przedszkola, zawierająca opis wydarzeń z życia przedszkola, uroczystości przedszkolnych, ciekawych wydarzeń
          • fotografie, najstarsza z nich pochodzi z roku 1950 przedstawia grupę dzieci w wieku 3-6 lat przed budynkiem ówczesnego przedszkola w „Willi”
          • zabawki przedszkolne, które zostały podarowane placówce przez mieszkańców Rakszawy są to zabawki drewniane- malowane ręcznie (konie na biegunach, bryczki, wózki)  metalowe samochody,
          • pomoce dydaktyczne, wykonywane ręcznie przez nauczycieli są to różnego rodzaju liczmany, obrazki, tablice demonstracyjne, znaczki
          • wspomnienia byłych wychowanków i pracowników przedszkola, dotyczą lat 50-tych i są one dla nas najcenniejsze,

        Do tej pory historia naszego przedszkola nie doczekała się opracowania, wspominano  o niej bardzo niewiele w monografii Rakszawy „Ocalić od zapomnienia”. Korzystając z przekazów ustnych i książkowych opracowań podjęłam się realizując projekt opracować historię przedszkola, która zawiera materiały dotyczące przedszkola oraz wiele fotografii usystematyzowanych chronologicznie. Stanowi ona oddzielny rozdział w publikacji  wydanej z okazji jubileuszu. Pragnę serdecznie podziękować pani Wiesławie Babiarz szefowej kuchni przedszkolnej, pani Kazimierze Kochman emerytowanej nauczycielce przedszkola, pani Janinie Babiarz emerytowanej dyrektorce oraz pani Bogumile Babiarz wychowance naszego przedszkola ,oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej publikacji -  za podzielenie się ze mną swoimi przeżyciami i wiedzą na ten temat.

        Realizacja projekt  możliwa była dzięki pracy wielu rodziców i nauczycieli, pracujących w formie wolontariatu. Serdecznie im za tę pomoc dziękuję.

        GALERIA>>>

                                                                                                      Dorota Śliż – koordynator projektu

      • Wróć do listy artykułów