Projekty edukacyjne cz. 3
- 21.12.2020 21:49
Program „TalentowiSKO”.
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rakszawie realizowali program TalentowiSKO, zorganizowany przez Banki Spółdzielcze.
Jego celem było rozwijanie talentów wśród dzieci i młodzieży poprzez promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości oraz uczenia pozytywnego myślenia o pieniądzu. Zgodnie z założeniami programu zostały przeprowadzone lekcje, na których uczniowie opowiadali o swoich talentach i je rysowali.
10 stycznia byli na wycieczce w BS w Rakszawie, gdzie dowiedzieli się, skąd się biorą pieniądze. Zapoznali się z pracą w banku i otrzymali drobne prezenty.
Dzięki udziałowi w tym programie klasa otrzymała dofinansowanie wycieczki do Zamościa, która była wyjątkowo udana.
Barbara Cichocka
Nasza szkoła, jako jedna z 40 szkół województwa podkarpackiego, została zakwalifikowana do udziału w 2-letnim projekcie interaktywnej edukacji dla zrównoważonego rozwoju pod nazwą Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia. Projekt ten realizowany jest w okresie od czerwca 2014 r. do kwietnia 2016 r. przez rzeszowskie Stowarzyszenie EKOSKOP, z którym od lat współpracujemy. Jego cel to przybliżenie uczestnikom problemu zanikania gatunków polskiej flory i fauny, pokazanie piękna i fascynującego świata przyrody, a w rezultacie wzrost świadomości na temat wartości i potrzeby zachowania bioróżnorodności naszego regionu a niezaprzeczalnych walorach przyrodniczych.
Dzięki zaangażowaniu w projekt dla naszych uczniów zostaną zorganizowane:
- 3 plenerowe autokarowo-piesze wyprawy połączone z warsztatami badawczymi pt. Paszport do Ekolandii do wybranych podkarpackim rezerwatów przyrody, Arboretum w Bolestraszycach i Storczykarni w Łańcuckim Zamku,
- 4 interaktywne terenowe i stacjonarne warsztaty edukacyjne „Laboratorium bioróżnorodności” prowadzone z wykorzystaniem specjalnie zakupionego przez Stowarzyszenie samochodu – EkoMobilu – „mini laboratorium na kółkach” wyposażonego w lupy, mikroskopy i inne urządzenia,
- 6 warsztatów „Śladami bioróżnorodności” dla klas starszych,
- 12 interaktywnych warsztatów „gier i zabaw” oraz spektakle „Teatrzyku Bioróżnorodności” dla klas młodszych.
W ramach projektu uczniowie otrzymają różne materiały, w tym kolorowe imienne „paszporty do Ekolandii” zawierające ciekawe informacje o ochronie bioróżnorodności. Wezmą również udział w konkursie plastycznym „12 Twarzy Natury” na kolaż z elementów naturalnych ukazujący piękno lokalnego środowiska przyrodniczego. Zapraszamy również do obejrzenia czasowej ekspozycji roll-up’owej wystawy „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”, którą planujemy zorganizować w naszej szkole.
Projekt Alarm..., którego koszt wynosi ponad 1 mln zł, finansowany jest w 90% z Funduszu Małych Grantów Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Koordynator projektu Marta Majczak
Aktywna edukacja w SP 1
Już po raz kolejny nauczyciele z ZSP i P Nr 1 w Rakszawie doskonalili swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK) w praktyce szkolnej, uczestnicząc tym razem w internetowym kursie „Aktywna edukacja”, zorganizowanym przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu „Cyfrowa szkoła”. Dyrektor szkoły, p. Janusz Krupczak oraz nauczyciele: Sylwia Basak-
Krupczak, Małgorzata Mach, Barbara Gwizdak, Małgorzata Przybyło i Rafał Babka w ciągu minionego roku szkolnego 2013/14 rozwijali swoje umiejętności informatyczne pod kierunkiem doświadczonych mentorów na platformie
e- learningowej i w czasie spotkań „sieci współpracy”.Głównym założeniem i celem kursu była nauka planowania i prowadzenia lekcji oraz stosowanie na nich TIK jako metody wspomagającej uczenie się uczniów.
Uczestnicy kursu, koordynatorzy przedmiotowi projektu i szkolny
e-koordynator, którym została p. Sylwia Basak-Krupczak, poznali nowe aplikacje i programy edukacyjne oraz możliwości wykorzystania sprzętu komputerowego na zajęciach. Brali udział w spotkaniach „sieci współpracy”, aby wymienić się dobrymi praktykami z nauczycielami innych szkół. Wspólnie z uczniami opracowali szkolny kodeks TIK, związany z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci internetowej.Wypracowane w czasie kursu innowacyjne metody dydaktyczne z użyciem TIK są z powodzeniem wdrażane w nauczaniu przedmiotowym, dzięki czemu nasze lekcje są atrakcyjne i większym stopniu motywują uczniów do nauki.
W czasach powszechnej komputeryzacji wszystkich dziedzin życia wydaje się to być właściwy i pożądany kierunek w rozwoju edukacji.
Opracowała
Małgorzata Przybyło
„TalentowiSKO”
Szkoła przystąpiła do programu TalentowiSKO, którego celem jest rozwijanie talentów wśród dzieci i młodzieży oraz uczy oszczędzania. Program realizowany jest w oparciu o scenariusze lekcji o finansach i oszczędzaniu, pobudzające uczniów do kreatywnego myślenia i rozwijające ich talenty. Klasa II a wraz z wychowawcą, panią Barbarą Cichocką odwiedziła oddział Banku Spółdzielczego w Rakszawie. Uczniowie zadawali liczne pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. W tej klasie została przeprowadzona lekcja według scenariusza dla klas I- III
„Lepsza szkoła”
Projekt edukacyjny „Lepsza szkoła” organizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe realizowany jest z języka polskiego i matematyki. Nasi uczniowie klas IV-VI rozwiązują standaryzowane testy „na wejście”, po każdym dziale (co 2-3 miesiące) oraz testy całoroczne. Dodatkowo uczniowie klasy VI uczestniczą w próbnym sprawdzianie szóstoklasisty.
Udział w tym projekcie daje zarówno nauczycielom jak i uczniom możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów, klasy z wynikami szkoły, województwa i całej Polski. Wyniki te są drukowane w formie raportu dla każdego uczestnika projektu.
Jest on adresowany do wszystkich młodych odkrywców zainteresowanych światem nauki. W każdym miesiącu szkoła otrzymuje 15 egzemplarzy czasopisma "Odkrywca", wydanego przez Towarzystwo Naukowe NG o 125 letniej tradycji.
Wszystkich pasjonatów przyrody i historii zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której wypożyczane jest pismo. Znajdziecie tam ciekawe artykuły, niesamowite fotografie oraz materiały w języku angielskim wraz ze słowniczkiem.
Aktywna edukacja
Nasza szkoła w roku szkolnym 2013/2014 uczestniczy w programie Aktywna edukacja, który jest prowadzony w ramach projektu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach ”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Liderem programu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, natomiast Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni rolę partnera odpowiedzialnego za stronę merytoryczną. W ramach tego programu zespół składający się z dyrektora, koordynatora szkolnego oraz czterech koordynatorów przedmiotowych biorą udział w interaktywnym kursie e-learningowym, spotkaniach sieci współpracy i konferencjach programowych.
Nasze działania koncentrują się wokół czterech głównych problemów:
- Sprzętu, co oznacza, że chcemy przygotować szkołę do przemyślanego zakupu nowych narzędzi informatycznych oraz jak najbardziej efektywnego wykorzystania zasobów już posiadanych.
- Organizacji, czyli wypracowania i wdrożenia rozwiązań sprawiających, że narzędzia TIK będą stanowić rzeczywiste wsparcie działania szkoły, a nie bardzo kosztowne utrudnienie.
- Metodyki, czyli pokazania, jak narzędzia TIK mogą wspomóc nauczyciela w skutecznym nauczaniu.
- Współpracy – zarówno między nauczycielami w obrębie jednej szkoły, jak i międzyszkolnej. W ramach programu chcemy zachęcać nauczycieli do wymiany wiedzy i doświadczeń, w szczególności do dzielenia się dobrymi praktykami wykorzystania TIK.
W grudniu 2013 r. nauczyciele wspólnie z uczniami opracowali Kodeks TIK (Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych), który obowiązuje w naszej szkole.
Więcej informacji o tym projekcie można uzyskać na stronie: http://www.ceo.org.pl/
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły